Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У зв’язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 24 лютого 2022 року, веденням активних бойових дій на території Харківської області в тому числі і у м. Харкові,
6 березня 2022 року, близько 19:20 в результаті авіабомбардування біля будівлі Харківського апеляційного суду, в якій також розміщуються Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Харківській області, Територіальне управління Служби судової охорони у Харківській області та Червонозаводський районний суд м. Харкова, сталися два потужні вибухи, внаслідок яких споруда зазнала значних ушкоджень. Вибухова хвиля повністю вибила вікна, суттєво пошкоджено внутрішні приміщення.
Довідково. В 1899–1902 роках за проєктом академіка архітектури О. М. Бекетова за участю архітекторів Ю. С. Цауне та В. Б. Хрустальова на Скобелівській площі спорудили Будинок судових установ, який на той час за корисною площею приміщень у 1570 саженів став найбільшою будівлею Харкова. На трьох поверхах було розташовано 107 кімнат.
На будівництво разом з обладнанням і меблюванням казна витратила понад 650 тис. карбованців. Урочисте відкриття Будинку судових установ та його освячення відбулися 30 листопада 1903 року. Після Жовтневої революції 1917 року у споруді розміщувалися військові установи, в яких служило багато видатних полководців радянського періоду.
У 20-х роках ХХ століття за проєктом О. М. Бекетова добудували крила будівлі, які утворили третій внутрішній двір із проїздом до неї. В роки Другої світової війни приміщення зазнало значних пошкоджень, а праве крило головного фасаду було зруйновано дощенту.
У 1946 році головний архітектор Харкова О. М. Касьянов і головний архітектор Харківської області В. М. Орехов дали розпорядження на відновлення будівлі, що передбачало значну надбудову в центральній частині та установлення високого шпилю з нержавіючої сталі. Але, врешті-решт, гору взяв здоровий глузд, і на конкурсній основі переміг проєкт реставрації П. Є. Шпари й Д. Р. Торубарова, який не містив недоречної надбудови зі шпилем і максимально зберігав авторські задумки щодо об’ємно-просторової композиції та декоративного оздоблення екстер’єру й інтер’єрів.
Реставрацію успішно здійснили в 1946–1954 роках. У пострадянський період Будинок судових установ знов стали використовувати за первісним призначенням – у ньому розмістили Апеляційний суд Харківської області, який було перейменовано на Харківський апеляційний суд, а також Червонозаводський районний суд м. Харкова, Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Харківській області, Територіальне управління Служби судової охорони у Харківській області.