Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Судовий процес – це платформа зіткнення інтересів різних сторін, де всі учасники намагаються вплинути на рішення суддів. Нерідко це відбувається агресивними методами. Задля уникнення та недопущення таких ситуацій в Україні було створено новий орган – Службу судової охорони (ССО).
Служба судової охорони створена рік тому Вищою радою правосуддя. Основною її функцією стало забезпечення охорони та підтримання громадського порядку та безпеки всіх учасників судового процесу, а також державне забезпечення особистої безпеки суддів та членів їхніх сімей, працівників суду. Наразі під опікою служби перебуває 466 судів, що розташовані в 24 областях України.
Територіальне управління Служби судової охорони у Харківській області розташоване за адресою: Майдан Героїв Небесної Сотні, 36. Очолює його полковник ССО Андрій Марущенко. Наразі штат управління укомплектований на 80%. Охороняти систему правосуддя прийшли найкращі фахівці з різних силових структур: Національної поліції, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби та Збройних Сил України.
«Я бачив мету, до якої треба прагнути, і ми до неї йшли», - начальник Територіального управління Служби судової охорони у Харківській області Андрій Марущенко.
Андрій Марущенко народився на Харківщині. Закінчив з відзнакою військове командне училище, кадровий офіцер. Учасник АТО, влітку 2014 року брав участь у звільненні Слов’янська від проросійських терористів.
«У перші дні звільнення Красного Лиману та штурму Слов’янська, був розгорнутий майданчик, на якому згуртувався штаб Збройних Сил та Національної гвардії України.
Було багато поранених і загиблих. Побачивши все це, навіть я, офіцер, тимчасово розгубився: «Що ж робити?..» Поряд були перші добровольці. Вони, неначе мурахи, обліпили кожного пораненого, і, коли пішов дощ, вони тримали плащ-намети над ними. Військових медиків було 2-3, вони не встигали обслуговувати всіх. Хлопці допомагали розрізати одяг, дивилися, що можна піднести, як транспортувати поранених. Потім бійців забирав гелікоптер. Ця згуртованість мене вразила, я дуже пишаюся, що був тоді з ними, – згадує полковник ССО Андрій Марущенко. –Перша кров, перші поранені; коли куля проходить наскрізь і струмок крові б’є з людини, а всі намагаються допомогти – оце залишиться на все життя».
У 2019 році, з військовою вислугою майже 31 рік, офіцер прийняв рішення щодо звільнення за сімейними обставинами й повернувся з родиною жити до Харкова. Згодом отримав пропозицію щодо участі в конкурсі на посаду начальника Територіального управління Служби судової охорони у Харківській області.
«Служба судової охорони – структура нова, ніхто не знав, до чого спроможна і чи буде вона взагалі існувати. Але досвід роботи в силових структурах, керівництво певними підрозділами у мирний час і під час виконання завдань у зоні АТО давали мені впевненість в тому, що на цій ділянці ми точно зможемо виконати завдання, поставлені перед нами. Я був упевнений, що можу принести користь», – розповів полковник Служби судової охорони Андрій Марущенко.
З утворенням Територіального управління постало питання про підбір співробітників служби охорони. Планово були оголошені конкурси на заміщення вакантних посад.
«Невпевненість була тільки в одному аспекті: чи вдасться не помилитися в людях, підібрати колектив зі співробітників, які будуть професіоналами. Проте вважаю, що за рік роботи ми досягли певного успіху. Я знав, що треба робити і бачив мету, до якої треба прагнути, і ми йшли разом до неї», – зауважив пан полковник.
Наразі Територіальне управління розміщується в будівлі Харківського апеляційного суду. У планах – отримати власні «квадратні метри», де можна було б створити свій тренінговий центр для співробітників ССО. Крім того, у планах перейняти міжнародний досвід.
На сьогодні, на Харківщині знаходиться 47 об’єктів правосуддя, 24 з яких уже взято під охорону служби. До 2022 планується перейняти конвоювання від Національної поліції та Національної гвардії України.
«Голова служби Валерій Бондар відзначив, що для нас важливо і бажано створювати безпеку системи правосуддя в комплексі: не тільки охорона будівель та громадського порядку на території, а також забезпечення контролю за контингентом підсудних, що прибувають до ССО, їхня охорона і так далі», – розповів полковник ССО Андрій Марущенко.
«Ми всі стояли у витоків формування територіального управління, і кожен вклав власне раціональне зерно в організацію служби», - начальник відділу професійної підготовки та підвищення кваліфікації підполковник ССО Сергій Щербаков.
Стрілецьким вишколом співробітників служби опікується начальник відділу професійної підготовки та підвищення кваліфікації підполковник Сергій Щербаков. Уродженець Конотопу, він – рекордсмен Державної прикордонної служби зі стрільби, багаторазовий призер чемпіонатів серед правоохоронних відомств України. З дванадцяти років спеціалізується на стрільбі з пістолета. Двадцять сім років віддав прикордонній службі, брав участь у бойових діях на Донбасі. В його родині всі чоловіки – військові. Батько був артилеристом, брат – прикордонником.
«У 2014 році я брав участь в охороні територіальної цілісності України у районі Станиці Луганської», – розповів підполковник ССО Щербаков. На Службу судової охорони покладає великі надії, бо бачить у ній потужний потенціал: «Служба незаплямована корупційними скандалами. Вона створена на базі досвіду офіцерів, які взяли з попередніх місць служби найкраще. Ми всі стояли у джерел формування територіального управління минулого року, і кожен вклав власну раціональне зерно в організацію служби».
«Домедичну допомогу має вміти надавати кожен»,- начальник медичної служби ТУ ССО у Харківській області Наталя Шалаєва
Наталя Шалаєва родом із Криму. Освіту здобувати вирішила на материковій Україні, тому після закінчення школи вступила до Харківського медичного університету. Здобувши фах терапевта, переїхала разом із родиною до Дніпра, де працювала лікарем денного стаціонару.
З початком російської агресії на Донбасі, жінка вирішила допомагати військовим. У військовій частині 3024 Національної гвардії України (м. Павлоград) Наталя стала начальником медслужби. Проходила спеціальні курси для начальників медслужб та санінструкторів у Києві, Дніпрі та Золочеві.
«Звичайним лікарем я завжди могла бути. Коли розпочалася війна, я відчула, що маю допомагати українським військовим, – згадує кримчанка. – Хоча в АТО не була, бо наша частина виконувала обов’язки у сфері охорони важливих державних об’єктів, але мій вже набутий досвід лікаря став у нагоді для бійців військової частини, які там були».
Потім чоловіка Наталі, також військового, перевели на службу до Харкова, і жінка повертається жити до такого знайомого зі студентських років міста. Тепер вона очолює медичну службу ТУ ССО у Харківській області. Маючи чималий досвід, «лікарка у погонах» навчає співробітників управління надавати домедичну допомогу, аби вони могли зарадити учаснику судового процесу, якщо йому раптово стає зле, протриматися до приїзду лікарів швидкої.
«Домедичну допомогу має вміти надавати кожен – це елементарні речі, які стануть в нагоді абсолютно скрізь. Головне, аби людина не боялася та правильно виконувала етапи надання допомоги, – говорить медик. - Під час навчання, ми надаємо змогу нашим співробітникам працювати з манекенами. Це полегшує сприйняття поданої інформації, крім того, учасники тренінгу мають змогу власноруч відпрацювати всі маніпуляції.
Наразі пані Наталя – капітан служби ССО. Жінка з посмішкою говорить про носіння погонів, і зазначає, що для неї це не головне. Бо насамперед вона є і лишається лікарем, який давав клятву Гіппократа.
«ССО - нива, де всі свої набуті навички та вміння можна реалізувати», - заступник начальника відділу по роботі з персоналом Дмитро Мудрий.
Тридцяти однорічний Дмитро Мудрий до Служби судової охорони прийшов з Національної поліції. Має стаж роботи 13 років. Від знайомих дізнався, що створюється новий орган і подав заяву на конкурс.
«Мені було цікаво спробувати себе у чомусь новому, працювати заради розвитку, позитивного результату. Ще рік тому кандидатів на посади приходило набагато менше. Наразі, можу констатувати, що все більше людей виявляють бажання вступити до нас на службу», – розповідає Дмитро.
Чоловік багато років працює у кадровому відділі, тому зізнається, що найбільше йому подобається працювати з людьми.
«Служба судової охорони – абсолютно новий орган, який тільки починає свою розбудову. Тому той, хто стоїть у її джерел, має ексклюзивний шанс – долучитися до розвитку цієї служби, посилити її вагомість для українського суспільства, адже до нас прийшли люди з різних силових структур. До нас прийшли люди великим багажем досвіду. Ось це – та нива, де всі свої набуті навички та вміння вони можуть реалізувати. Наш штат, у порівнянні з минулим роком, збільшився вполовину і це говорить про те, що людям ми цікаві», – констатує заступник начальника відділу по роботі з персоналом Дмитро Мудрий.
За словами чоловіка, основним критерієм успішності подібних організацій – є рівень довіри населення. Служба судової охорони вартує громадський порядок у будівлях правосуддя, що насамперед поціновується суспільству. І саме тут ССО має завойовувати довіру людей.
На сьогодні співробітники служби задля підтримки громадського порядку у будівлях Феміди забезпечені усім необхідним: формою, спеціальними автомобілями, зброєю, спецзасобами, радіостанціями, камерами фіксації правопорушень тощо. Особлива увага приділяється карантинним заходам щодо попередження COVID - 19: перевіряється температурний скринінг працівникам та відвідувачам суду та наявність захисних масок. Попереджаються випадки пронесення заборонених предметів до судових зал.
Співробітники служби постійно проводять спільні тактико-спеціальні заняття з Національною Поліцією, Національною гвардією України та надзвичайниками. Вони моделюють кризові ситуації та вчаться вирішувати їх. Вагому підтримку Територіальне управління має завдяки співпраці з Державною судовою адміністрацією України та органами самоврядування.
Прессекретар Територіального управління
Служби судової охорони у Харківській області
лейтенант служби ССО Вікторія Молоткова